Top výlety na Liptove


Kam vyraziť cez víkend?

Srdce Slovenska - Liptov, je atraktívny celoročne. Prírodné a kultúrne pamiatky, jaskyne, letné aktivity či výhľady na zasnežené Tatry. Región Liptova je jedným z najpestrejších a najnavštevovanejších regiónov Slovenska. Toto sú miesta, ktoré by rozhodne nemali ujsť pozornosti počas vášho pobytu:Jasná Nízke Tatry 

Určite ste už počuli o tomto turisticko-športovom centre, z ktorého si môžete odniesť nezabudnuteľné zážitky počas celého roka. V zime na vás čaká viac než 50km perfektne upravených zjazdoviek rôznych obtiažností, vhodných pre začiatočníkov, rodiny s deťmi aj pokročilých lyžiarov. Okrem upravených zjazdoviek je tu možnosť free ride-u či skialpového výšlapu. Aj po západe Slnka to tu stále žije, napríklad v klube Happy End.  Počas letných mesiacov sa v Jasnej prebúdza fauna aj flóra a ponúka nespočetné možnosti turistiky, skalolezenia a výletov. Za mienku určite stoja aj Demänovská jaskyňa slobody či Vrbické pleso s náučným chodníkom.

Z Bešeňovej je to 30km - 25 min. autom.


Vodná nádrž Liptovská Mara

Takzvané naše Liptovské more je najväčšou vodnou nádržou na Slovensku. Ponúka príležitosť rybolovu, taktiež tu môžete absolvovať vyhliadkovú plavbu loďou z prístavu v Liptovskom Trnovci. V lete priehrada ponúka široké možnosti pre vodné športy, kúpanie, člnkovanie, surfovanie, jazdu na vodných skútroch a iné.

Z Bešeňovej je to 6km, 15 min. autom. 


 

Archeoskanzen Havránok 

Na tomto mieste archeológovia objavili a odkryli pozostatky sídliska Keltov z mladšej doby železnej. Z Havránka sa tak stalo prvé slovenské archeologické múzeum pod holým nebom, v ktorom môžeme obdivovať zrekonštruované obytné stavby, pec na vypaľovanie keramiky, obetisko a valy s bránou. Počas letnej sezóny je dejiskom rozličných kultúrnych podujatí ako sú šermiarske súboje alebo ukážky keltských náboženských obradov a rozličných remeselných činností.

Okrem toho sú z tohto miesta skutočne nádherné výhľady na celý Liptov a jeho krásy. 


Vlkolínec

Malebná podhorská liptovská dedinka Vlkolínec je doslova klenotom ľudovej architektúry a predstavuje najzachovalejšiu pamiatkovú rezerváciu tohto typu na Slovensku. Prekrásne starobylé drevenice dopĺňajú hospodárske budovy a stavby ako je drevená rumpálová studnička z roku 1860 či historická zrubová zvonica z 18. storočia. V roku 1993 bol zapísaný i do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Z Bešeňovej je to 15 km, 30 min. autom.

Bešeňovské travertíny

Tu sa kedysi ťažil travertín, ktorý zdobí svojou zlatožltou farbou napr. aj budovu Univerzity Komenského v BA. Dnes je ťažba zastavená pre zachovanie vzácnej pamiatky. V blízkosti travertínov vyviera minerálna voda, nazývaná medokýš, plná množstvom prospešných minerálnych látok a na neďalekom kopci si môžete vychutnať nádherný pohľad na liptovské dedinky.

Len 10 min peši z Bešeňovej.

Hrabovo

Hrabovo je obľúbenou rekreačnou destináciou. Nachádza sa tu vodná nádrž s trávnatou plážou vhodná na kúpanie, rybolov a vodné športy ako člnkovanie, aquazorbing a aquaskipping. Pre nadšencov zjazdového bicyklovania je tu Bike Park, ktoré je naozaj veľmi obľúbené medzi zjazdármi. Ak nemáte strach z výšok, tak môžete zažiť trochu adrenalínu aj v lanovom parku Tarzánia. V zimnom období je pre lyžiarov v prevádzke lyžiarske stredisko Malinô Brdo. 

Z Bešeňovej 12 km, 15 min. autom

Zrúcanina hradu Likavka a Liptovský hrad

Ak je pekný deň a vy rozmýšľate, kam sa v okolí prejsť, máme riešenie. K zrúcanine hradu Likava vedie z parkoviska krátka prechádzka lesom. V areáli hradu sa konajú časté odborné prehliadky a kultúrne akcie. Prvá písomná zmienka o hrade Likava pochádza z roku 1315, v roku 1707 však bol dobytý a zničený cisárskymi vojskami. Dlhšia (hodinová) prechádzka k zrúcanine Liptovského hradu vedie z obce Kalameny. Bol postavený približne v polovici 13. storočia a kedysi bol významným pohraničným hradom pri diaľkovej ceste medzi Liptovom a Oravou. Na hradby sa dá dostať po 5-metrovom rebríku. Z nich sa turisti môžu pokochať nádherným výhľadom na celú Liptovskú kotlinu a Veľký Choč vo svojej plnej kráse.

Foto: REGION LIPTOV - Oblastná organizácia cestovného ruchu