Navštívil nás špeciálny saunamaster


Saunový týždeň so špeciálnym hosťom

Začiatkom februára nás poctil svojou návštevou vzácny hosť aj so svojou rodinkou až z ďalekej Malajzie. Navštívil nás jeden z najlepších saunamasterov na svete – Lay Pang Ong, ktorý si okrem saunového sveta v Bešeňovej užíval aj zimnú liptovskú prírodu v Jasnej.

Lay Pang Ong pochádza z ďalekého východu, konkrétne z Malajzie, kde sa naučil tajomstvá aromaterapie. Odtiaľ neskôr odišiel do Číny, kde dlhé roky žil. Nakoniec zavítal aj do Európy, konkrétne do Dánska kde sa z plavčíka vypracoval na wellness manažéra a neskôr aj na prezidenta Dánskej asociácie saunérov. Vo svojom obdivuhodnom veku stále pôsobí ako saunamaster a medzinárodný porotca saunových rituálov AUFGUSS WM. Je skutočným odborníkom v oblasti aromaterapie a vplyvu saunových rituálov na ľudský organizmus s použitím byliniek o čom sa mohli presvedčiť aj návštevníci saunového sveta v Bešeňovej počas jeho pobytu.


Dôvodom jeho návštevy bolo školenie domácich saunamasterov a spestrenie programu saunových rituálov v Bešeňovej. Ako však sám povedal cítil sa tu skoro ako doma a jeho pracovná cesta sa zmenila na príjemnú zimnú dovolenku v Nízkych Tatrách. Návštevníci mohli zažiť jeho špeciálne saunové rituály, ktoré trvali aj 45 minút a boli rozvrhnuté do niekoľkých častí. Jeho špeciálny rituál sme vyskúšali aj na vlastnej koži. Pred rituálom bola sauna dôkladne vyvetraná a príprava pred rituálom trvala približne 15 minút, kým si pripravil niekoľko vedier s čistou vodou, vedro s lipovými metličkami a ľadové gule s jeho špeciálnymi arómami, ktoré si priniesol so sebou. Presne o 19:00 sa Saunový dóm naplnil a rituál mohol začať. Uviedol ho domáci saunamaster Marek a následne Lay Pang pokračoval po anglicky. Už na začiatku nám vysvetlil ako bude celý rituál prebiehať. V prvej časti polial pec vodou, ktorú mal pripravenú v nádobách a vytiahol lipové metličky, ktorými víril vzduch v saune. Aróma, ktorá sa uvoľnila z metličiek bola vynikajúca, ale to sme ešte netušili aké arómy si pripravil ďalej. Za každým ako okolo nás prechádzal hovoril „breath deeply, breath deeply“ čo znamenalo dýchajte zhlboka – nádych nosom a výdych ústami. Do tela sa týmto spôsobom dostával príjemný aromatizovaný a čerstvý vzduch tým sa telo viac prekysličilo. Aj napriek tomu, že teplota v saune rástla, vzduch bol veľmi príjemný pretože neustále zvyšoval aj vlhkosť pomocou vody v metličkách.


 

Nasledovala ďalšia fáza, kedy opäť polial kamene vodou a rozbil ľadové gule s citrusovými arómami. Po rozvírení arómy po celej saune nás opäť obohatil o jeho skúsenosti a hovoril aké dôležité je dýchanie, držanie tela a vlhkosť v saune. Tým sa skončila druhá časť kedy otvoril dvere na saune a každému odporučil 5 minútovú prestávku s pitným režimom a poriadnym schladením v čerstvom snehu, ktorý nás čakal pred Saunovým dómom. Po prestávke bol vzduch v saune opäť čerstvý a rituál mohol pokračovať. Nasledovala posledná časť, kedy použil špeciálnu arómu, ktorú si doniesol z Dánska. Jej obsah nám však nechcel prezradiť. Na rozvírenie vzduchu použil tento krát vlajku, po ktorej vytiahol až 2 uteráky. Aj napriek tomu, že jeho technika s uterákom nebola taká na akú sme zvyknutí pri našich domácich saunamasteroch, celkový pocit z rituálu bol o to lepší. 


 

Takto podobne vyzerali aj jeho ostatné saunové rituály, ale vždy do toho zakomponoval niečo nové a jedinečné a preto bol každý rituál iný. Jeden deň si vyčlenil aj na kurz aromaterapie, kedy odovzdal jeho bohaté a dlhoročné skúsenosti domácim saunamasterom. Prvá časť pozostávala z teoretickej náuky nie len aromaterapie, ale aj správneho saunovania a vplyvu sáun na ľudský organizmus. Nové poznatky si mohol každý účastník vyskúšať aj priamo v praxi teda v saune. Opäť sa potvrdilo, že saunovanie má byť aj o zábave a v takom duchu sa niesla celá praktická časť kurzu aromaterapie. Lay Pang Ong dal našim saunamasterom mnoho praktických rád. Ako sám povedal „Je nevyhnutné, aby saunový majster bol sám sebou. Učíme sa jeden od druhého a zároveň sme odlišní pri vyjadrovaní saunových rituálov. Je potrebné mať otvorené srdce a myseľ pri výučbe a zdieľaní nášho poznania a skúseností, či už v našej každodennej práci, v prípade udalosti alebo dokonca v súťaži.“ Práve preto je každý saunový rituál v Bešeňovej svojim spôsobom unikátny.


A aký názor má na pobyt samotný Lay Pang Ong?

„Bola to naša prvá rodinná zimná dovolenka a my sme si to užili naplno. Som rád, že sa mne a mojej rodine podarilo prvý krát stáť na lyžiach. Prežíval som veľký pocit šťastia, spokojnosti a smiechu pri pohľade na svoju rodinu. Boli sme šťastní, že máme veľmi trpezlivého a profesionálneho sprievodcu a lyžiarskeho inštruktora. Veľmi Vám ďakujem Marek a Johnny. Prekvapil ma silný vietor na Chopku, horské vetry dokážu byť také silné, užíval som si každú chvíľu tohto pobytu. Dosť snehu a späť do Bešeňovej. Napriek chladnému počasiu bola pohostinnosť v Bešeňovej veľmi milá a priniesla nám slnko. Chutne pripravené ryby, cestoviny a bufety stále pretrvávajú v mojej mysli. Zdvorilosť vašich pracovníkov z hotela a vo vodnom parku bola úžasná. Veľmi sa nám páčil útulný vodný park, nehovoriac o novopostavenej, priestrannej saune so skvelými efektami. Tento krok určite prispeje k zvýšeniu hostí a zvýšeniu entuziazmu a ducha vašich saunových majstrov.“

„Som ohromený, že vás vidím všetkých nových a mladých saunamasterov, ktorí urobili významné pokroky v saunovom svete. Samozrejme to nie je bez vášne, oddanosti, vytrvalosti a tvrdej práce. Nech je Vaša cesta do sauny naďalej požehnaná vašim otvoreným srdcom, mysľou, vášňou a oddanosťou a v neposlednom rade ... 3 T – Trénovať, trénovať a trénovať.“


 

Na záver tohto článku by sme sa chceli všetci poďakovať Lay Pang Ong-ovi za jeho teoretické a hlavne praktické rady z oblasti zdravého saunovania a saunových rituálov, samozrejme aj za jeho entuziazmus, ktorý priniesol medzi náš saunový kolektív.