Tradície Veľkej Noci v Bešeňovej


Veľká noc

Veľká noc je sviatok, ktorý si užívame všetci. Konečne nás opustila zima, príroda sa zobúdza a slnko konečne začína páliť svojím lúčom. Aká by to bola Veľká Noc bez bohatého programu v Bešeňovej a tento krát, to bude skutočne regionálne, Slovenské a hlavne Bešeňovské.

Ak sa chceme rozprávať o Veľkonočných tradíciách, musíme sa pozrieť do minulosti a tu má Liptov bohatú, siaha ďaleko za to čo si dokážeme predstaviť, Veľkú noc oslavovali už predkovia, ktorí boli na Havránku, aj keď nemala veľa dočinenia s Veľkou nocou ako ju poznáme dnes.To čo sa zachovalo do Veľkej noci je práve to, čoho sa najviac obávajú dievčatá a nasleduje po veľkonočnej nedeli. Tradične v tento deň obchádzajú chlapci všetky svoje známe, aby ich obliali vodou, a tým im symbolicky dopriali zdravie a krásu na celý nasledujúci rok. A kedže Liptovské dievčatá nie sú z cukru, znesú tej vody poriadne veľa, aj keď nie je také teplučká ako v BEŠEŇOVEJ.

Veľkonočná oblievačka na Liptove, prináša zaujímavý zážitok folklóru, remesla a radosti z toho že sa nám vracia jar. Nepochybne tento sviatok poteší najmä mužov, ktorí si užijú drobnú nadvládu pri ženách, ale isto poteší dievčatá ktoré sa môžu užiť množstvo nápadníkov. Tak či onak, tento sviatok spája generácie a nevieme si už predstaviť začiatok roka, bez Veľkonočného oblievania, vajíčka a hodovania.


 

Bešeňová, pripravila tento rok Remeselný jarmok, kde si môžete kúpiť Liptovské výrobky či zaujímavosti z celého Slovenska. Nezabudli sme ani na tradície a popri relaxe si môžete užiť folklórnu zábavu, vychutnať si kroje, tanec a spev a tak si pripomenúť v akom nádhernom regióne sa jedinečný rezort nachádza.


 

 

A ak máte radi skôr pokojnú Veľkú noc - v tichu Harmónia naše nové wellness and spa, je pre vás ako stvorené, tam vás žiaden šibač nedoženie.

Poznáte lepšie miesto na pravú Veľkú noc?